Slnečné hodiny

Vzhľadom na nový zákom GDPR som preniesol modeli slnečných hodín zo stránky www.stredoveké-hodiny.eu  do stránky www.zelys.com  a tak som moje ´´ Hobby´´ zachoval pre širokú verejnosť priaznivcov slnečných hodín.

Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času za pomoci rotácie Zeme a tým spôsobeného zdanlivého pohybu Slnka po oblohe. Pohybujúce sa Slnko vrhá rovnako pohyblivý tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas.

Najstaršie pramene hovoria o používaní slnečných hodín v Číne a Egypte v období okolo roku 1500 pred Kr. V Grécku zostrojil prvé slnečné hodiny Alexander Lakedaimonský asi v prvej polovici 5. storočia pred Kr. Antické hodiny boli zložené z pologuľovej misy so zvislým polomerom, ktorý slúžil ako os. Koniec tyče zapadal do stredu gule a vodorovného kruhu, ktorý bol okrajom pologule. Polkruh v mise bol delený na 12 rovnakých dielov a tyč vrhala v priebehu dňa na polkruh svoj tieň. Do Ríma priniesol slnečné hodiny konzul Manlius Valerius Massala zo Sicílie v roku 263 pred Kr.

Okrem pevných slnečných hodín sa od stredoveku používali aj prenosné slnečné hodiny. Z niektorých slnečných hodín sa dali zistiť rôzne kalendárne údaje, sviatky, hodiny východu a západu Slnka a pod.

V Európe sa slnečné hodiny objavili najskôr v nemeckých krajinách, približne okolo roku 1450.

Slnečné hodiny

V kategórii sa nachádza 1 produkt.
Zobraziť 1 - 1 z 1 položky
Zobraziť 1 - 1 z 1 položky